Påfylling av Kinosonen og Kinokort
Kjøp boka Byens magiske rom i bokhandelen eller på Trondheim kino!

Kosmorama
 
 

 
Knerten
Premieredato: 16.10.2009
 
Knerten
Originaltittel: Knerten
Regi: Åsleik Engmark
Skuespillere: Adrian G. Smith, Petrus Christensen, Pernille Sørensen, Jan Gunnar Røise, Amalie Blankholm Heggemsnes, Per Schaanning, Per Jansen m.fl.
Genre: Barnefilm
Nasjonalitet: Norge
Produksjonsår: 2009
Filmdistributør: Scanbox
Sensur: Tillatt for alle
Egnethet: Familie
Lengde: 1 t. 14 min.

 
Adressa
Aftenposten
Dagbladet
VG

Brukerne:    

Gi din stemme her:
Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6
Totalt så langt: 763
Gjennomsnitt:  4.62
Det er ikke satt opp noen forestillinger av "Knerten" i dag.

Tøff? Ja. Modig? Ja. En pinne? Ja. Vanlig? Nei! For pinner som Knerten vokser ikke på trær.

Pinner som Knerten finnes i fantasien og de leker med deg i skogen når du synes alle andre er teite. Pinner som Knerten liker ikke å bli forlatt i en maurtue, men derimot liker de å lete etter gylne prinsesser. Pinner som Knerten bryr seg ikke om at far selger undertøy og strømpebukser, eller om at storbror klipper håret for å passe inn. Pinner som Knerten er ikke så opptatt av å passe inn egentlig. Det er i grunn synd at det ikke finnes flere som Knerten.

Knerten er morsom. Han er animert. Stemmen hans minner mistenkelig om stemmen til Åsleik Engmark. Og Knerten, han blir med Lillebror ut på eventyr.

Mor og Far bekymrer seg over hvordan de skal få betalt regningene, taket ramler ned, og Lillebror - han faller likegodt gjennom taket. Det skal ikke alltid være enkelt. Heldigvis finner Lillebror og Knerten løsningen på det meste. For å tjene litt ekstra penger kan man for eksempel pante de samme flaskene to ganger.

Knerten er en historie som handler litt om å passe inn, en god del om uvanlige vennskap og ganske mye om hvordan en enkelt pinne kan utgjøre hele forskjellen. Det er en film med leken animasjon, varme og masse humor. Knerten er Åsleik Engmarks regidebut. Filmen er basert på Anne Cath. Vestlys bok "Lillebror og Knerten".

Adrian G. Smith gjør en fantastisk jobb i den krevende rollen om Lillebror. Han er med i samtlige scener og spiller mot en pinne. Knerten ble først animert etter at filmen var ferdig innspilt.

Pernille Sørensen debuterer som filmskuespiller, Jan Gunnar Røise viser frem sitt komiske talent og Petrus A. Christensen fra Pitbull-Terje er glimrende i rollen som tenåringsstorebroren Philip.





Adrian G. Smith og Pernille Sørensen i Knerten
Lillebror, Knerten og Prinsessa i Knerten
Knerten
Adrian G. Smith som Lillebror i Knerten
Knerten











 
Maos siste danser
Salt
Dinner for Schmucks
I Am Love 10.09
Letters to Juliet 10.09
Limbo 10.09
Submarino 10.09
Luftens siste mester (2D originalversjon) 17.09
Shrek - Lykkelig alle sine dager (2D norske stemmer)
Shrek - Lykkelig alle sine dager (3D norske stemmer)
Som hund og katt: Kittys hevn (Norsk tale)
Som hund og katt: Kittys hevn 3D (Norsk tale)
Toy Story 3 (norske stemmer)
Toy Story 3 3D (norske stemmer)
1. The Expendables
2. Toy Story 3 (norske stemmer)
3. Varg Veum -Skriften på veggen
4. The Karate Kid
5. Inception
6. Armadillo
7. Knight and Day
8. Kommandør Treholt & Ninjatroppen
9. Step Up 3D
10. Predators
Varg Veum -Skriften på veggen
Cornelis
Submarino
Verre enn verst - Little Fockers
Somewhere
Knerten gifter seg