En helt ny og digital kino
Trondheim kino står på terskelen til en digital revolusjon!
I løpet av høsten og vinteren skal kinosalene gjennom en omfattende fornyingsprosess.
- Trondheim kino vil framstå med kraftig forbedret bildekvalitet. Dette blir den største forandringen siden de første kinobildene ble vist her i byen, i 1897, sier kinodirektør Egil Akselsen.
Alle nitten saler, i Prinsen og Nova kinosenter, får nytt, digitalt utstyr.
Halvparten av salene utstyres for å vise filmer i 3D. Samtidig skiftes stoler og lerret i flere av kinosalene.
- Publikum vil merke dette som en klar forbedring av både lyd og bilde. For oss som arbeider ved kinoen, blir digitaliseringsprosessen intens og arbeidskrevende, men vi gleder oss, forteller kinodirektøren.
Innføringen av digitalt utstyr i alle saler i Trondheim, kommer til å koste 16 millioner kroner. I tillegg skal kinoen bruke et stort beløp på oppussing.
- Målet vårt er alltid å gi byens publikum de beste opplevelsene, sier kinodirektøren.
Den nye teknologien gir bedre muligheter for et variert program, blant annet når det gjelder overføring av opera, konserter, og store sportsbegivenheter. Det har også vært viktig å øke kapasiteten når det gjelder 3D - et tilbud som stadig blir mer populært.
Leverandøren av digitalt utstyr til kinoen i Trondheim blir Unique Cinema Systems - et firma der Trondheim kino er medeier, blant annet sammen med Bergen kino.
Etter en anbudsrunde i regi av bransjeorganisasjonen Film & Kino, er Unique Cinema Systems valgt som leverandør av digitalt utstyr til nesten alle kinoene i Norge. Unique vant anbudskonurransen i ni av ti anbudsgrupper.
- Vi er svært fornøyde med at anbudsrunden nå er avsluttet og at det foreligger tilbud i alle gruppene. Det betyr at løpet er lagt for overgangen til digital kinodrift i hele landet, og ikke minst at vi holder tidsskjemaet, sier fungerende administrerende direktør Roar Svartberg i Film & Kino.
Kontakt økonomisjef Per Magne Reitbakken for flere opplysninger knyttet til digitaliseringen pmr@trondheimkino.no eller telefon 977 13 713
Les mer om Film & Kinos anbudskonkurranse her:
http://www.kino.no/incoming/article233739.ece
Trondheim kinos nettsider:
www.trondheimkino.no
http://www.ucs.no/
